Skip to content

Trening terapii dialektyczno-behawioralnej dla nastolatków i ich rodzin
(DBT-A)

Drodzy nastolatkowie oraz drodzy rodzice nastolatków!

Zapraszamy Was do wzięcia udziału w grupowym, wielorodzinnym (czyli z udziałem kilku rodzin jednocześnie) treningu umiejętności terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT®). Terapia DBT-A skierowana jest w szczególności do młodzieży zmagającej się z tzw. trudnościami w regulacji emocji. 

Jej głównym celem jest nauka umiejętności, które będą pomocne w:

  • pogłębieniu wiedzy na temat swoich emocji
  • dążeniu do zdrowych relacji rodzinnych i społecznych
  • bezpiecznym przechodzeniu przez sytuacje kryzysowe 

Trening grupowy jest uzupełnieniem terapii indywidualnej nastolatka prowadzonej w nurcie dialektyczno-behawioralnym (DBT) albo innym nurcie terapeutycznym.

➢ Jaki jest cel spotkań?

W czasie zajęć będziemy uczyć się konkretnych umiejętności z zakresu terapii dialektyczno-behawioralnej, koncentrujących się wokół pięciu modułów: uważności, regulacji emocji, podążania drogą środkową, tolerancji dyskomfortu psychicznego oraz skuteczności interpersonalnej.

➢ Dla kogo jest DBT-A?

Nasz trening umiejętności kierujemy do uczniów 8 kl. szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Na każde spotkanie zapraszamy nastolatków razem z opiekunami.

➢ Jaki będzie skład grupy?

Na zajęcia zapraszamy 6 rodzin (nastolatek i maksymalnie 2 opiekunów). Spotkania będą miały formę warsztatową.

➢ Osoby prowadzące

Zespół prowadzących trening tworzy zespół psychoterapeutów DBT: Emilia Sygulska, Kaja Wieczorek-Socha i Bartłomiej Taurogiński, Anna Wojciechowska, Klaudia Słonina i Gabriela Bazarnik-Górecka. Każdy moduł treningu będzie przeprowadzony przez dwoje terapeutów. W roku szkolnym 2023/2024 planujemy uruchomienia dwóch grup treningowych.

➢ Kiedy będą odbywać się spotkania?

Trening będzie odbywał się w każdą środę w godzinach popołudniowych.

➢ Ile spotkań planujemy?

Cały trening trwa 24 tygodnie i podzielony jest na 4 moduły. Grupa będzie miała charakter otwarty – rekrutacja będzie prowadzona w miarę wolnych miejsc na każdy moduł osobno. Jeden moduł trwa 6 tygodni. Moduły realizowane są w następującej kolejności: „Umiejętności związane z tolerancją dyskomfortu psychicznego”, „Podążanie drogą środkową”, „Umiejętności związane z regulacją emocji” oraz „Umiejętności związane ze skutecznością interpersonalną”. Każdy z wymienionych 4 modułów rozpoczyna się dwoma spotkaniami orientującymi w terapii dialektyczno-behawioralnej oraz wprowadzającymi podstawowe umiejętności z zakresu „Uważności”, która uważana jest za fundament terapii dialektyczno-behawioralnej.

➢ Co jeszcze wchodzi w skład treningu?

Przy każdym module, każda rodzina zostanie zaproszona na dodatkową 90-mintową sesję rodzinnego treningu, prowadzoną przez dwoje terapeutów, która ma wspomagać w wykorzystaniu umiejętności nabywanych na treningu w codziennym życiu.

➢ Jakie są koszty?

Cena za cały moduł (6 spotkań) to 1200 zł. Możliwa płatność za całość modułu z góry lub w 2 ratach po 600 zł. W tej cenie zawiera się:
– 6 spotkań treningowych (min. 120 min) co tydzień w środę po południu
– komplet materiałów szkoleniowych
– dodatkowa 90-minutowa sesja rodzinnego treningu

Dodatkowo, przed zakwalifikowaniem do treningu odbywa się 60-minutowa konsultacja wstępna, której koszt to 300 zł.

➢ Gdzie będą odbywać się spotkania grupy?

W roku szkolnym 2023/2024 spotkania będą prowadzone w dwóch lokalizacjach Fundacji KONTEKST:
– ul. Borelowskiego-Lelewela 17/2 w Krakowie (Salwator)
– ul. Zaleskiego 18/2 w Krakowie (Os. Oficerskie, okolice Ronda Mogilskiego)

➢ Kiedy prowadzony jest kolejny nabór?

Nabór prowadzony jest oddzielnie na każdy moduł. Moduły uruchamiane są średnio co 6-8 tygodni.

➢ Jak się zapisać?

Jeśli jesteś zainteresowany uczestnictwem w treningu – wypełnij formularz znajdujący się poniżej. W miarę zwalniania się wolnych miejsc – będziemy zapraszać zgłoszone rodziny do konsultacji i przeprowadzenia kwalifikacji do treningu. W przypadku pytań można do nas pisać na adres: dbta@fundacjakontekst.pl

Fundacja KONTEKST na Rzecz Rozwoju Psychoterapii i Terapii Rodzin